Anasayfa Hakkımızda İletişim Biyografiler Haritalar Gazeteler Sektörler Firma Rehberi Firma Ekle
RSS içerikler RSS firmalar
Loading

SİNOP YAYLA TURİZMİ

REKLAM

Sinop ilinde fazla geniş olmayan bir kıyı kesiminin ardından yükselen dağların üst kısımlarında yer yer ormanlarla çevrili yaylalar görülmektedir. Çevre insanlarının değişik isimler verdiği bu yaylalar yazın serin suları, iklimi ve yeşil örtüsü ile hayvancılık yapılan yerlerdir.

Gürfındık Bozarmut Yaylası

Gerze-Çalboğazı beldesinin 35 km. güneybatısında bulunan yaylalara stabilize yolla ulaşılmaktadır. Ulaşım, Gerze plajlarından araçlarla 45 dakikada sağlanmaktadır. 350 m. rakımlı yaylalarda altyapı tesisleri yoktur.

Türkeli Kurugöl Yaylası

Türkeli ilçesinin 12 km. kuzeybatısındadır.800 m. rakımlı yayla Karadeniz’de doğal bir manzara ve seyir terası konumundadır. Yaylada su ve elektrik hizmetleri de sağlanmış durumdadır.

Ayancık Akgöl Yaylası

Ayancık-Boyabat yolunun 44. km’sinden sağa ayrılan yolu takiben 4 km. sonra Akgöl’e ulaşılır.

Akgöl Yaylası, bozulmamış doğasında bulunan on bir bitki çeşidiyle botanik araştırmaları için çok önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Ayrıca Yemişli Deresi’nin ağzının kapatılmasıyla oluşturulan yapay gölde, kırmızı benekli alabalık üretilmektedir.

Durağan-Buzluk Yaylası

Durağan ilçesinin kuzeyinde 15 km. uzaklıkta bulunan Buzluk Yaylası, çeşitli turizm olanaklarına (yayla, dağ-doğa vb.) sahiptir. Altyapı sisteminin gelişmiş olduğu (stabilize yol, içme suyu, elektrik, telefon) 1150 m. yükseklikteki Buzluk Yaylası'nın en önemli özelliği, burada bulunan mağarada yaz aylarında buzların kış aylarında ise sıcak su oluşumunun izlenebilmesidir.

Yayla çevresi tamamen ormanlık olup, yaylanın bulunduğu alanda kısmen ağaç toplulukları ve çayırlarla örtülü doğal bir desen vardır. Ayrıca Sinop-Boyabat karayolunun 47. km’sinde yeralan Soğuksu ve 63. km’sinde yer alan Bürnük mevkilerinde bulunan orman içi piknik-mesire-dinlenme alanlarının bulunduğu yaylada mola merkezleri olarak değerlendirilebilecek potansiyel alanlar vardır.

Dıranaz Soğuksu Mevkii:Sinop-Boyabat Karayolunun 47. Kilometresindedir. Çevresi köknar ağaçlarıyla kaplıdır. Orman içinde yer alan içme suyu, şifalı olarak bilinmektedir.

Hamsilos Koyu: Yemyeşil ormanı, rengarenk çiçekleri ile denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos Koyunun şehir merkezine uzaklığı 11 Km.dir. Türkiye'nin tek fiyordudur. Fiyort içinde yüzme ve balık tutma etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Birinci Dünya Savaşında Ruslardan kaçan gemilerin burada saklandığı söylenmektedir.

İnceburun: Sinop Merkezine yaklaşık 24 Km. uzaklıkta olup, Anadolu'nun en kuzey uç noktasıdır. Gemilere geçiş kolaylığı sağlamak üzere İnceburun'un en uç noktasında fener bulunmaktadır.

Sarıkum Gölü: Sinop Yarımadası'nın batısında yer alan Sarıkum Gölü, İl Merkezinden 21 Km. uzaklıktadır. Gölün uzunluğu 2 Km., genişliği 750 metre ve alanı 400 hektardır. Deniz yüzeyine yakın olan gölün suları denize dökülmektedir. Yılın değişik aylarında yüzlerce kuşun barındığı bir yerdir. Denizle arasında çok dar bir kara parçası vardır. Burada yürürken bir yanda denizi, bir yanda Sarıkum gölünü ve ayrıca yol kenarlarında doğada yetişen Yılkı Atlarını görmeniz mümkündür.

Benzer Başlıklar

sponsorlar:Granit Küp Taş | izmir kına | İzmir Alamca Kursu