Anasayfa Hakkımızda İletişim Biyografiler Haritalar Gazeteler Sektörler Firma Rehberi Firma Ekle
RSS içerikler RSS firmalar
Loading

DÜZCE KÜLTÜR TURİZMİ

REKLAM

MÜZELER

Konuralp Tarih ve Kültür Beldesi Batı Karadeniz’in tek antik kenti.
Düzce Akçakoca Yolu üzeri ve D-100 ( E-80 ) Karayolu ile iç içedir. Çilimli Karaköy Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin müridlerinden Şeyh Aliyyül Müslihiddin, Çoban Dede, Yabalı Hazan Dede Türbeleri bulunmaktadır (16. yy.).

Konuralp Müzesi

Bolu İli, Düzce İlçesi'ne bağlı Konuralp Beldesi, antik Roma kenti olan "Prusias Ad Hypium" üzerine kurulmuştur. Antik kente ait eserlerin korunmasını sağlamak ve sergilemek amacıyla 1977 yılında inşaatına başlanan müze binası 1992 yılında tamamlanmıştır.

1993 yılında eser teşhir-tanzimi yapılan Konuralp Müzesi 18.11.1994 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Konuralp Müzesi'nde 1825 adet arkeolojik 456 adet etnografik ve 3837 adet sikke olmak üzere, toplam 6118 adet eser bulunmaktadır.

Söz konusu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnografya ve taş eserler salonları ile sikke bölümünde sergilenmektedir.

Müze bahçesinde, tamamı Konuralp'te ele geçirilen ve Roma Dönemine ait mimari parçalar, mezar stelleri, lahit, sütun ve sütun başlıkları bulunmaktadır.

"Arkeoloji Salonu"ndaki eserler Neolitik, Eski Tunç, Helenistik ve Roma dönemlerine ait olup; pişmiş toprak, bronz ve cam eserlerin değişik fonksiyon ve türdeki örnekleridir. Aynı salonda Konuralp yakınlarındaki Çavuşlar Köyü'nde ele geçirilen mezar buluntuları da sergilenmektedir.

"Etnografya Salonu"nda yakın geçmişimize ait 19.-20. yüzyıl Osmanlı kültürüne ait kıyafet, ev eşyası ve silahlardan oluşan eserler sergilenmektedir.

"Taş Eserler Salonu"nda Prusias kentine ait olan ve Konuralp'te ele geçirilmiş mermerden yapılmış çeşitli heykel ve mimari parçalar bulunmaktadır.

"Sikke Bölümü"nde ise Grek şehirleri, Roma imparatorları ve Osmanlı padişahlarına ait altın gümüş ve bronz sikkeler kronolojik olarak sergilenmektedir.

Müze Tel:(+90-380) 541.37.70

Örenyerleri

Konuralp ( Prusias ad Hypium ): Düzce’ye bağlı Konuralp beldesinde yer alan antik şehrin tarihi 3. y.y. kadar dayanır.

 Konuralp’ten çıkan en önemli eserler:

Antik tiyatro (40 Basamaklar) : Konuralp’in tarihi zenginliğini gösteren en önemli kalıntılardan biri tiyatrosudur. M.S 1.y.y. kadar yöreye hakim olan Roma İmparatorluğu - Prusias döneminin sanatsal zenginliğini gösteren en canlı eserler arasındadır.

Mermer Köprü : Konuralp’in batısından geçip Efteni Gölü'ne dökülen Tabak Dere'si üzerinde Akçakoca- Çilimli yolu üzerindedir.
Mozaikler,surlar,su kemerleri ,Tyche Heykeli Antoninus Pius Büstü,lahit- mezar stelleri ve heykel kaideleri önemli tarihi eserler arasındadır.

Ceneviz Kalesi : Akçakoca’da deniz kenarındadır.Kale önce Bizans, daha sonra Ceneviz ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

Osmanlı camileri ,türbeler (Karaköy Türbeleri) Düzce’nin Çilimli ilçesinde bulunan Osmalı'dan günümüze ulaşmış önemli eserlerdendir

 

Benzer Başlıklar

sponsorlar:Granit Küp Taş | izmir kına | İzmir Almanca Kursu | almanca dil kursu izmir