Anasayfa Hakkımızda İletişim Biyografiler Haritalar Gazeteler Sektörler Firma Rehberi Firma Ekle
RSS içerikler RSS firmalar
Loading

Bozkır Halk oyunları

REKLAM

Bozkır Halk oyunları

Halkımız arasında, “Bozkır Ekibi’nin gösterileri hasta insanı bile yatağından kaldırarak, hastayı oynatabilmektedir” şeklinde yaygın bir söylenti de mevcuttur.
Taşeli Platosu’ndaki yerleşim yerlerinin halk oyunları birbirlerine benzediği gerçeğinden hareketle; Bozkır İlçesi’nin halk oyunlarını, bu platoda bulunan İçel, Karaman, Konya ve Antalya İlleri’nde yaşayan vatandaşlarımız ile ülkemizdeki diğer vatandaşlarımızın büyük bir kısmının bildiği, gördüğü ve tanıdığına inanmaktayız.
Bozkır Halk Oyunları veya Bozkır Folklor Ekibi’nin oyunları özel yapılmış olan şimşir tahta kaşıklarla oynanmaktadır. Oyunlar kaşıkla olduğu gibi bazen de, zil ile yürütülebilmektedir. Enstrüman olarak; cümbüş, keman, darbuka, def, ud, saz ve yerine göre klarnet kullanılmaktadır. En az iki kişi ile oynanabildiği gibi, birlikte guruplar halinde de oynanabilmektedir. Kadınlarımız kendilerine has oyunlarını oynamaktadır. Erkeklerimiz ise Bozkır Ekibi’nin figürlerini oynamaya çalışmaktadır. Oynama yerleri ise; şenlikler, düğünler, nişanlar ve genel amaçlı eğlencelerdir.
Bozkır Ekibi’nin günümüze kadar gelmesinde emekleri bulunan sanatçılarımızı unutmamak gerekir.

Benzer Başlıklar

sponsorlar:Granit Küp Taş | izmir kına | İzmir Almanca Kursu | almanca dil kursu izmir