Anasayfa Hakkımızda İletişim Biyografiler Haritalar Gazeteler Sektörler Firma Rehberi Firma Ekle
RSS içerikler RSS firmalar
Loading

Çumra Tarım Ve Hayvancılık

REKLAM

Çumra Tarım Ve Hayvancılık

    İlçede toplam 1.300.200 Dekar arazi tarımsal amaçlı olarak kullanılmaktadır. 2010 yılı sonu itibariyle 4.668 çiftçi, 750.000 dekar arazi için gübre-mazot desteği talebinde bulunmuştur. Kullanılan arazinin 899.000 dekarında sulu, kalan kısmında ise kuru tarım yapılmaktadır. Çumra sulaması Türkiye'nin ilk planlı sulama şebekesi olup, ilçedeki sulamanın tarihi 1914 yılına kadar gitmektedir. Sulamada kullanılan Suyun kaynağı yağışlar. Bozkır, Çarşamba Deresi. Seydişehir Havzası ve Beyşehir Gölü ile 1998 yılında faaliyete geçen Suğla pompalarıdır.

    Buralardan elde edilen su 169.000 000 m3 kapasiteli Apa Barajı’nda depolanmakta. Sulama kanalları kullanılarak 2 sulama birliği tarafından 480.000 dekarlık bir arazinin sulanmasında kullanılmakladır. Birliklerin sulama sahalarında ayrıca 104 adet yer alt   ı kuyusu takviye amaçlı olarak Özellikle kanallarda suyun olmadığı zamanlarda kullanılmaktadır. 310.000 dekarlık bir arazi ise köy ve kasabalarımızda bulunan 28 sulama kooperatifi tarafından işletilen 960 adet yeraltı kuyusundan yılda yaklaşık 250 ila 300 milyon m3 su çekilerek sulanmaktadır.

    İlçede ayrıca 1957 yılında Aliheyhüyüğü Kasabası’nda yapılan(ancak zemini sağlam olmadığı için) DSİ tarafından 1991 yılında terk edilerek, bu kasabanın sulama kooperatifine devredilen 45 milyon m3 su kapasitesine sahip May Barajı’ndan da yağışların bol olduğu dönemlerde zaman zaman faydalanılmaktadır. İlçede yetiştirilen ürünlerin başında ekmeklik ve makarnalık buğday, arpa, şeker pancarı ve kuru fasulye gelmektedir. Ayrıca domates, kavun, karpuz (özellikle Çumra kavunuyla meşhurdur.) orta ölçekte ekilmekle ve ilave olarak (özellikle son senelerde az da olsa alternatif ürün arayışlarının bîr sonucu olarak) çerezlik kabak, mısır, patates, soğan, bağcılık, elma, şeftali yetiştirilmektedir. Meyvecilik alanlarına doğru bir yönelişin olduğu gözlenmekte, bir iki yıldır kuru fasulyenin yerini mısıra terk etmekte olduğu dikkat çekmektedir.

    İlçede ayrıca 42,800 büyükbaş ve 101,000 küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Büyükbaş hayvancılıkta modern teknoloji ve yöntemleri kullanan profesyonel işletmecilikten çok verim ve kalitenin düşük olduğu geleneksel üretim biçimi hâkimdir. Son senelerde modern işletmecilik alanında bir kıpırdama gözlenmekleyse de bu tesislerin çiftçilikle uğrasan kesimlerden çok, yeni bir arayış içerisinde olan sanayi ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren gruplar tarafından dikkat çekmektedir.

    İlçede hayvancılık alanındaki bir diğer önemli faaliyet alanı yumurta tavukçuluğudur. Yumurtacılık özellikle Yenisu Kasabası civarında önemli gelir kaynaklarından birisidir. İlçemizdeki 20 işletmede kanatlı sayısı 1.100.000 olup yıllık ortalama yumurta üretimi 300 milyon adettir. Yapılan tespite göre köy ve kasabalarımızda köy tavuğu diye tabir edilen tavuk miktarı ise 75.000 civarındadır.

Benzer Başlıklar

sponsorlar:Granit Küp Taş | izmir kına | İzmir Almanca Kursu | almanca dil kursu izmir