Anasayfa Hakkımızda İletişim Biyografiler Haritalar Gazeteler Sektörler Firma Rehberi Firma Ekle
RSS içerikler RSS firmalar
Loading

Çumra Sosyal Yapısı

REKLAM

Çumra Sosyal Yapısı

İlçe halkının büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Bir kısım halk demircilik, marangozluk, tamircilik, mobilyacılık gibi küçük sanatlarla uğraşmakta, bunlar dışındakiler ise gündelikçi işçi olarak tarım ve diğer sektörlerde çalışmakta, yaz aylarında İlçe, iş gücü yeterli olmadığı için 5000 civarında tarım işçisi başka il ve ilçelerden ilçeye gelmektedir.

    İlçe Merkezi coğrafi olarak tamamen düz bir ovada kurulu olup, yaygın bir yerleşime sahiptir. Sadece çarşı merkezinin bir bölümünde dikey yapılaşma vardır. Onun dışında çoğunlukla eski ve 2 katlı binalar mevcuttur. Mahalleler ise genelde tek ve ya iki katlı bahçeli evlerden oluşmakladır. Modern işyerleri, mağazalar, alışveriş merkezleri ve sosyal tesisler açısından önemli eksiklikleri vardır. Gençlerin sosyal aktivitelerini yapabilecekleri kültür merkezleri, sinema ve tiyatro gibi imkânlar fazla geniş değildir. Konya İl Merkezine 43 km mesafede oluşu yüzünden İlçedeki işletmeler ne fiyat ne de kalite açısından il merkezindekilerle rekabet edebilmekte, bu nedenle de maddi imkânları yerinde olan aileler Konya'ya göç etmektedir. Keza, Çumra'da görev yapan bir kısım kamu görevlileri de yine Konya'da oturmaktadır. Bunların yerlerini ise komşu kasaba ve köylerden göçlerle gelen genellikle gelir seviyesi düşük, iş arayan aileler doldurmaktadır. Bu sosyal yapı şehirciliği de etkilemektedir. Özellikle varlıklı ve kültürlü ailelerin Konya'ya göçü bir çare olarak görmesi ilçeye yapılan yatırımı da azaltmaktadır. Ancak son yıllarda Çumra Şeker Fabrikası ile birlikte sosyal hayatta gözle görülür bir canlılık yaşanmaktır.

    1997 yılından beri Yörük Köyleri ve Havalisi Dayanışma Demeği organizesinde ve her yıl Haziran ayının ilk veya ikinci Pazar günleri düzenlenen Lille Yörük Şöleni ile birçok köy ve kasabamızda düzenlenen birlik ve dayanışma şölenleri halkımızın kaynaşma ve dayanışmasında önemli rol oynamaktadır.

Benzer Başlıklar

sponsorlar:Granit Küp Taş | izmir kına | İzmir Almanca Kursu | almanca dil kursu izmir